Савез спортова Општине Врбас присуствовао сталној конференцији градова и општина

Мрежа за спорт – Стратегија развоја спорта у Србији за период 2025 – 2035. године

22 nov 2024 0 comment

Стална конференција градова и општина (СKГО), у сарадњи са Министарством спорта и Спортским савезом Србије организовала је у Новом Саду, у амфитеатру Факултета спорта и физичког васпитања, четврти овогодишњи регионални састанак Мреже за спорт, са фокусом на Стратегији развоја спорта у Републици Србији за период 2025 – 2035. године.

Овим састанком завршен је први корак у изради од овог веома важног документа за систем спорта. Састанку су присуствовали представници територијалних спортских савеза и локалних самоуправа из 45 градова и општина са територије Војводине.

О важности израде Стратегије развоја спорта говорили су министер спорта Зоран Гајић, председник Спортског савеза Србије Давор Штефанек, помоћник покрајинског секретара за спорт и омладину Гојко Вукоје и заменик генералног секретара СKГО Марко Томашевић. Радни део водили су професори Ненад Ђурђевић и Драган Атанасов уз модератора СKГО Мају Kнежевић Ромчевић.

Зоран Гајић, министар спорта, истакао је значај заједничких консултација и истакао да је ово посебна прилика да се свака локална самоуправа укључи у израду Стратегије развоја спорта.

„Министарство на чијем сам челу је формирало Радну групу за израду Стратегије развоја спорта за период 2025-2035. године заједно са припадајућим Акционим планом. На почетку нашег рада спроводимо истраживање које треба да нам пружи одговор у каквом се стању налази наш спорт тренутно, и да у том смислу покушамо да дођемо до нових решења и нових начина како да дођемо до бољих резултата, али и да повећамо обухват становништва које се редовно бави физичком културом.. У стратегији ћемо се бавити питањима позиције жена у спорту, спортом особа са инвалидитетом, иновацијама у спорту и другим важним питањима за систем спорта у Републици Србији. Позвао бих све учеснике да током израде Стратегије буду проактивни и да својим предлозима допринесу изради стратегије која је за наш спорт можда и најважнији доцумент јавне политике јер из ње ће касније проистећи и нови Закон о спорту али и читав низ правилника којима се детаљније уређује систем спорта у Републици Србији“.

Помоћник покрајинског секретара за спорт и омладину Гојко Вукоје нагласио је да деценија пред нама доноси велике изазове:

“Савремено доба доноси много тога доброг, али и многе опасности и изазове са којима се сусрећемо, негативне стране одвлаче децу од спорта. Зато сви ми, као људи који живимо спорт, сусрећемо се са досада невиђеним противником, али се надам да смо и спремни да га победимо. Држава препознаје значај спорта за нашу нацију имамо велико разумевање и никад већа средства која се улажу, што можемо видети по инфраструктури. Али апострофирао бих још једну ствар сем инфраструктуре, а то је улагање у стручне кадрове. Сматрам да се мора повећати број спортских радника чије се занимање мора вратити на некадашњи пиедестал. Многи знају шта су проблеми у спорту, а од нас очекују да створимо Стратегију која ће те проблеме решити. Морамо искористит предности времена у коме живимо у коме су путоказ младима шампиони попут Новака Ђоковића, Николе Јокића и многих других“.

Председник Спортског савеза Србије Давор Штефанек и овога пута је истакао да је спорт кључан елеменат за развој друштва, за напредовање и у другим областима живота:

“Поносан сам што смо ми сви овде данас спремни да дамо свој максимум представимо нека нова решења, нађемо одговор на изазове са којима се сусрећемо и још једном потврдимо да заједно можемо много тога лепог и корисног да урадимо. Спортски савез Србије је на овогодишњем Сајму спорта промовисао слоган Спорт је живот – Живот је спорт. И то јесте нешто у шта дубоко верујем. Желимо да наша нација буде спортска нација, не само по броју освојених медаља на најважнијим такмичењима већ желимо да будемо спортска нација по броју деце која се баве спортом и која могу да тренирају шта год пожеле без обзира где живе, да најстарији суграђани буду физички активни, да жене кроз спорт буду насмејане и активне. Спорстски савез Србије има толико пројеката који сјајно функционишу и на које смо јако поносни јер је јако велики број људи укључен у њих и све већи број грађана има свест колико је здрав спортски живот важан да бисмо били продуктивни и задовољни. Лично сам изузетно поносан на све што смо у протеклих седам година урадили, а могу да вам кажем да најбоље тек долази! Зато је важно да смо сви на истом задатку, умрежени у идеји раста и напретка нашег друштва”.

Ову активност СKГО реализује у оквиру Програма „Партнерство за добру локалну самоуправу“ који подржава Влада Швајцарске:

“Све наше регионалне Мреже за спорт, веома су важне како би се сваки град и општина информисали али и дали своје предлоге који ће се разматрати у процесу израде Националне стратегије за спорт, темељу једног сегмента друштва који ће одредити шта су наши приоритети, који су то највећи изазови са којима се сусрећемо. Захваљујући свим учесницима ових састанака створићемо најреалнију слику о спорту данас. Искористио бих ову прилику да се захвалим Министарству спорт аи Спортском савезу Србије на изванредној сарадњи и истаћи ћу да ће управо Стална конференција градова и општина помоћи и пружити подршку локалним самоуправама при донешењу својих локалних планова за развој спорта, након усвајања Националне стратегије. Зато је на свима нама да поставимо добар темељ који ће побољшати спорт у Србији”, рекао је Марко Томашевић, заменик генералног секретара СKГО.

Након усвајања националне стратегије спорта, све јединице локалне самоуправе биће у обавези да донесу своје локалне програме за унапређење спорта, који ће бити усклађени са циљевима, мерама и активностима дефинисаним у националној стратегији. Форуми, попут Мреже за спорт СKГО су одлична прилика да се локалне самоуправе и територијални спортски савези укључе у сам почетак израде националне стратегије спорта, да изнесу своје мишљење и визију како би требало унапредити политику спорта у наредној деценији.